Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu pracowników. Czy warto wydać pieniądze nasz szkolenie, kurs czy studia podyplomowe? Czy rzeczywiście przyniosą one odpowiednie efekty? Czy pozwolą na odpowiedni rozwój i przełożą się na efekty w pracy?

Jeżeli zadajesz sobie powyższe pytania i uważasz, że odpowiedź na nie jest twierdząca to koniecznie przeczytaj co dla Ciebie przygotowaliśmy. Obecne trendy gospodarcze i społeczne pokazują, że kształcenie się przez całe swoje życie jest bardzo istotne. Człowiek uczy się całe życie i jest to najprawdziwsza z prawd. Szkolenia są dopasowywane do potrzeb zawodowych i pozwalają wewnętrznie się rozwijać. Często pracodawca podczas rozmowy kwalifikacyjnej prócz pytań o wymagania stricte związane z danych stanowiskiem pyta się rekruta co jeszcze może wnieść do firmy prócz swojego doświadczenia, umiejętności lub zapału. Każda dodatkowa umiejętność czy nawet pasja i hobby mogą być w sposób realny wykorzystane w danym środowisku pracy oraz podnoszą atrakcyjność zawodową kandydata. Ważne jest jednak to by umiejętności zdobyte w trakcie szkolenia były mądrze wykorzystywane, a nabyte kompetencje przynosiły odpowiedni zysk dla pracodawcy. Jeżeli tak nie będzie to lepiej nie marnować swojego czasu oraz pieniędzy pracodawcy na zbędne szkolenia.

Zanim zdecydujemy się na szkolenie trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Po pierwsze co jest naszą mocną stroną a co słabą w wykonywanych obowiązkach w pracy. Po drugie jakich umiejętności lub narzędzi brakuje w naszym życiu zawodowych. Po trzecie co nas interesuje, jakie mamy hobby? Na końcu, co może nam ułatwić awans, a co za tym idzie lepsze i bardziej satysfakcjonujące wynagrodzenie. Wybierając szkolenie należy zorientować się jakie firmy je przeprowadzają. Czy osoby je prowadzące są specjalistami w swojej dziedzinie. Dobrze jest zapoznać się z opiniami na temat danego szkolenia, jakie jest zainteresowanie takimi szkoleniami. Przystępując do takiego szkolenia należy się w pełni zaangażować oraz w przyszłości wykorzystać nabyte umiejętności najlepiej jak się da. Należy pamiętać, że na rynku jest wiele kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych, które oględnie mówiąc nie są odpowiedniej jakości. Dlatego tak ważny jest odpowiedni research przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do danego szkolenia. Warto z głową podchodzić do rozwoju własnych umiejętności, własnych pasji. Należy opracować własną strategię rozwoju, która w przyszłości zaowocuje dużymi korzyściami tak by dane szkolenie nie było tylko marnotrawieniem czasu i pieniędzy. Warto się szkolić. To jest fakt. Jednak należy to robić z zachowaniem odpowiedniego rozsądku.