Jak opanować strach przed dentystą?

Wielu Polaków odczuwa strach przed wizytą u lekarza stomatologa. Wizyta w takim gabinecie nie jest postrzegana jako przyjemna – zazwyczaj kojarzy się z bólem, który może trwać nawet do kilku dni lub nawet opuchlizną. Oczywiście strach ten może wynikać z dawnych metod leczenia – współczesna medycyna dysponuje takim sprzętem i środkami farmakologicznymi, które skutecznie eliminują ból, a po tak bolesnych doznaniach jak wyrwanie zęba – następnego dnia nie ma śladu. Jak przekonać się do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym? Kontrola stomatologiczna nie zajmuje wiele czasu i nie boli. W wielu przypadkach jest całkowicie bezpłatna. Jej istotą jest wychwycenie wczesnej fazy powstawania próchnicy i zapobieganie jej rozwojowi poprzez rozpoczęcie leczenia. Nieleczona próchnica lubi dość szybko się rozwijać, obejmuje nie tylko chory ząb, ale i zęby z nim sąsiadujące. Ponadto chore zęby stanowią zagrożenie dla zdrowia – mogą infekować cały organizm, wywołując przy tym cały pakiet mniej lub bardziej poważnych chorób. W wielu przypadkach choroby te wycofywały się po wyleczeniu próchnicy – ognisko zapalne zostało wygaszone, organizm przestał być zakażany. Próchnicy nie należy lekceważyć, nawet jeśli "gołym okiem" wygląda niewinnie. Faktyczny stan zaawansowania tej choroby jest w stanie ocenić niejeden doświadczony dentysta z lubelskiego gabinetu.

Jakimi chorobami grozi próchnica? Próchnicy przypisuje się powstawanie stanów reumatycznych i zapalnych – potwierdzają to osoby "połamane" od ataków reumatycznych, które z czasem wyleczyły zęby i twierdzą, że po wizycie w gabinecie stomatologicznym objawy tej choroby zeszły do minimum. W rzeczy samej próchnica niszczy stawy. Może też być powiązana z powstawaniem cukrzycy, stanami zapalnymi zatok, czy problemami z nerkami. W najbardziej skrajnych przypadkach, kiedy to już całkowicie zebrała swoje żniwo po rozsianiu infekcji w ciele człowieka, może zagrażać zawałem mięśnia sercowego lub sepsą – oba te przypadki są bardzo niebezpieczne dla życia. Sporo osób, które uważa, że płacąc składki zdrowotne powinni w pełni wykorzystywać należne im świadczenia, nie ma świadomości o zakresie tych świadczeń – w przypadku leczenia stomatologicznego nie jest to pełen zakres, wręcz przeciwnie – zakres ten jest minimalny. Dlatego też warto jest leczyć się prywatnie – dentysta ze sprawdzonego gabinetu w Lublinie to szansa na szybkie pozbycie się próchnicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>