Egzamin maturalny to niemały stres dla jego uczestników. Gdy już uda się go zdać można zastanowić się jaki kierunek dokładnie wybrać. Może był już wybrany przed egzaminem dojrzałości, a może nie warto studiować i lepiej od razu poszukać zatrudnienia?

Zawsze powstaje te jedno ważne pytanie po maturze. Czy iść na studia, czy nie iść. Jeżeli już iść, to na jakie? Czy warto poświęcić 5 lat swojego życia na kierunek, który nie będzie w sumie nas interesował, a może nawet nie da w przyszłości zatrudnienia. Czy wybrać pasje czy wybrać zdrowy rozsądek? Po maturze młody człowiek ma jeszcze wiele dróg wyboru. Ważne by była to jego decyzja jednak poparta doświadczeniem i dobrą radą najbliższych. Można również iść na studia i po ich ukończeniu dalej studiować. Przecież można zrobić doktorat, można zrobić profesurę, można związać swoje życie z nauką. Którą drogę wybrać? Wybierając kierunek studiów wiele młodych osób kieruje się swoimi pasjami, zainteresowaniami i hobby. Jednak często jest tak, ze rzeczywistość mija się z wyobrażeniem, które było przez lata pielęgnowane i rozwijane w głowie młodego człowieka. Okazuje się, że archeologia to nie to samo co zostało ukazane w kinach. Bywa czasem również tak, że szkoła wyższa nie daje studentowi rozwinąć skrzydeł, wsadza go w wąskie ramy ukształtowane przez wiele lat i nie pozwala na kreatywne myślenie. Z drugiej strony możemy trafić na profesora pełnego pasji i doświadczenia, takiego który rozdmucha nasionko nadziei w sercu młodego człowieka i pozwoli mu myśleć nieszablonowo, kreatywnie.

No właśnie jaki kierunek wybrać? Prawda jest taka, że nie ma to większego znaczenia. Czemu? Ponieważ ważne jest to jak mocno sami się poświęcimy i czy idziemy na studia zdobywać wiedzę czy się rozwijać towarzysko. Można wybrać kierunek socjologii, który nie wróży zwykle sukcesu w znalezieniu pracy w zawodzie, a jednak być najlepszym studentem z wielkim zaangażowaniem i głodem do wiedzy. Pamiętajmy – najlepsi sobie zawsze poradzą. Lepiej być najlepszym historykiem niż najgorszym politykiem, czy prawnikiem. Którą uczelnię wybrać? Jest wiele uczelni prestiżowych, które są marką samą w sobie. Jednak nie zawsze są one najlepszym wyborem. Decydując się na uczelnię warto jest sprawdzić czy interesujący nas kierunek ma dobrą opinię i czy uczelnia pomaga studentom w nawiązywaniu kontaktów z przedsiębiorcami i firmami z branży. Należy również pamiętać, że studia nie są obowiązkowe i nie ma przymusu ich zakończenia. Jeżeli pierwszy wybór padła na kierunek, który nas zawiódł to możemy go zmienić lub wybrać inną ścieżkę. Przyszłość jest często zależna od naszych decyzji. Podejmując te odpowiednie będziemy skazani na sukces.