Osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę na rynku pracy często maja jeden dylemat. Jak zdobyć pierwszą pracę, jeżeli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia? Większość pracodawców szuka osób z odpowiednimi umiejętnościami oraz mającymi już pewne doświadczenia na rynku pracy. Jakie jest rozwiązanie? Staż! Ale czy warto?

Atutem każdego stażu jest duża szansa na zdobycie nowego (tak potrzebnego) doświadczenia. Duża cześć stażystów po odbyciu stażu pozostaje u obecnego pracodawcy. Ważne jest aby w trakcie takich praktyk dać z siebie jak najwięcej, wykazać się. Nie trzeba się bać zadawać pytań pracodawcy. Dzięki nim będziemy wiedzieli co robimy dobrze, a co robimy źle. Jest to bardzo pomocne w podejmowaniu kolejnych decyzji zawodowych. Staż daje szanse na zetknięcie się z praktyczna stroną wykonywanego zawodu. Teoria, która była wkuwana w trakcie studiów często różni się całkowicie od praktyki. Wielu absolwentów po zakończonych studiach i po zdobyciu pierwszej pracy nabiera przekonania, że studia nie koniecznie dużo dają. To właśnie w trakcie stażu możemy zweryfikować czy dany zawód, czy wykonywana praca jest satysfakcjonująca i mamy do tego smykałkę. Niestety staż to również jedyna opcja by w przyszłości móc w ogóle rozmawiać o prawdziwej pracy. Staż to często niezbędne zło, które trzeba odbyć by móc w przyszłości mieć lepszy start w życiu zawodowym. Staż zwykle trwa od 6 do 12 miesięcy, a więc niekiedy duży szmat czasu. Zawsze przed odbyciem takich praktyk należy dowiedzieć się jak najwięcej o danym pracodawcy, poszukać opinii w Internecie, popytać znajomych. Czasami może się okazać, że dana firma nie będzie dobrym wyborem i tylko stratą czasu, a 12 miesięcy to jednak dość długi okres.

Staż niestety zwykle jest bezpłatny lub jest dofinansowywany z urzędu pracy. Nie są to duże pieniądze, ale zawsze jakieś są. Istnieje oczywiście ryzyko, że po odbytym okresie nie otrzymamy upragnionej posady i będziemy musieli szukać zatrudnienia gdzieś indziej. Jednak nie ma co się zrażać i należy zawsze być pozytywnie nastawionym do czekających nas wyzwań i obowiązków. Staż może dać wiele, ale może równie dobrze nie dać nic. Dlatego tak ważne jest by ten okres wykorzystać jak najlepiej. Gdzie należy szukać stażu? Najlepiej na początku zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Jeżeli to nam nie odpowiada możemy poszukać stażu na własną rękę. Często jest to lepiej widziane przez potencjalnych pracodawców. W ten sposób wykazujemy się inicjatywą oraz uporem, często tak potrzebnym w nowym środowisku. Wiele firm posiada na własnych stronach Internetowych odpowiednią zakładkę dotyczącą praktyk i staży. Znajdziemy tam wszelkie informacje o zadaniach i wymaganych umiejętnościach przyszłego stażysty.