Wizyta prywatna czy refundowana przez NFZ?

Niewiele osób lubi chodzić do dentysty, ale oczywiste jest, że o zęby należy dbać. Kontrolę stanu uzębienia najlepiej przeprowadzać dwa razy w roku. Na kontrolną wizytę u stomatologa można wybrać zarówno gabinet prywatny, jak i kontraktowany przez NFZ. Ale co jeśli kontrola wykaże konieczność leczenia np. ubytków próchniczych? Wybrać leczenie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, czy może zainwestować w prywatną opiekę stomatologiczną?

Utarło się przekonanie, że gabinety dentystyczne przyjmujące pacjentów na podstawie kontraktu zawartego z NFZ mają gorsze standardy: przestarzały sprzęt, brak możliwości znieczulenia do zabiegu, wypełnienia gorszej jakości. Prawdą jest, że nie wszystkie zabiegi są refundowane w ramach powszechnego ubezpieczenia, a dostęp do niektórych jest ograniczony (np. leczenie endodontyczne – kanałowe – możliwe jest tylko dla zębów od jedynki do trójki, pozostałe można wyrwać lub leczyć pełno płatnie. Wypełnienia chemoutwardzalne też można założyć tylko w zębach od jedynki do trójki. Jednak każdy dentysta zakontraktowany przez NFZ ma obowiązek na prośbę pacjenta wykonać znieczulenie przed zabiegiem.

Jednak podstawa to wybór dobrego lekarza stomatologa (sprawdź Toruń na dentysta-stomatolog.com). W Toruniu wiele przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (m. in. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, Lecznice Citomed, Rudak – Med, Przychodnie Lekarskie Hipokrates, Przychodnia Podgórz, Przychodnia Fredry, Olk – Med) ma zakontraktowane także podstawowe świadczenia stomatologiczne. Czas oczekiwania na wizytę jest podobny w placówkach prywatnych. Zazwyczaj na wizytę trzeba czekać kilka tygodni, chociaż oczywiście w obu przypadkach można znaleźć szybsze terminy.

W nagłych przypadkach, m. in. ostrych stanach bólowych zębów, ropniach, czy komplikacjach po zabiegach, np. usuwaniu ósemek, kiedy konieczna jest szybka reakcja i pomoc lekarza to należy się udać właśnie do placówek zakontraktowanych przez NFZ na tzw. doraźną pomoc stomatologiczną. Dla Torunia i okolicznych miejscowości taką przychodnią jest Rudak – Med zlokalizowany w lewobrzeżnej części miasta, przy ulicy Podgórskiej. Wyższych standardów wykonywanych zabiegów i usług należy oczekiwać od prywatnych gabinetów lekarskich oraz klinik stomatologicznych, takich jak Bellastoma, DEN – Med, Denaturus. Te zazwyczaj wyposażone są w bardzo nowoczesny sprzęt, który pozwala na bieżąco monitorować postęp leczenia i korygować go w trakcie (np. cyfrowe zdjęcia rentgenowskie, mikroskop endodontyczny). Dzięki temu oferują lepszej jakości wykonanie usług stomatologicznych. Poza tym mogą uzupełnić swoją ofertę o dziedziny w ogóle nie refundowane przez NFZ, jak implantologia czy stomatologia estetyczna. Wybór tak naprawdę zależy (poza oczywiście możliwościami finansowymi) od problemu, z którym zgłaszamy się do lekarza stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>